Pomoc materialna - Zespół Szkół Nr 11

Informacja na temat pomocy materialnej 2017/2018

Stypendium szkolne

Uczniowie, którzy znajdują się trudnej sytuacji materialnej

i mieszkają na terenie Warszawy, mogą w szkole ubiegać się o stypendium szkolne.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium nie przekracza 514 zł netto na osobę w rodzinie (złożenie wniosku do 15 września).

Wnioski można pobrać u pedagoga szkolnego (gabinet nr 9). Wniosek wypełnia rodzic ucznia (opiekun prawny) w przypadku osób niepełnoletnich, jeżeli uczeń jest pełnoletni musi być wnioskodawcą. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty:

1. W przypadku rozbieżności adresu zameldowania i adresu zamieszkania należy załączyć oświadczenie, dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania ucznia – np. umowę najmu, informację z bursy.
2. Dokumenty potwierdzające miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie w miesiącu sierpniu 2017r. wraz z oświadczeniem wnioskodawcy (w załączeniu z wnioskiem):

*zaświadczenia z OPS (konkretna kwota dochodu na osobę w gospodarstwie domowym),

*zaświadczenia o wysokości dochodu uzyskanego w związku z wykonywaną pracą (wynagrodzenia za pracę, emerytura, renta inwalidzka lub rodzinna) przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego zgodnie z wykazem znajdującym się we wniosku z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku (z wyszczególnieniem otrzymanych zasiłków rodzinnych),

*w przypadku osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy- zaświadczenie z Urzędu Pracy o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej i wysokości otrzymywanego zasiłku dla bezrobotnych( w przypadku jego otrzymywania), niezarejestrowanych - zaświadczenie, że nie są zarejestrowani,

*informacja o wysokości otrzymywanych alimentów:

- wyrok sądu,

- w przypadku braku wyroku w sprawie przyznania alimentów – pisemne oświadczenie stron o przekazaniu i otrzymaniu ( lub nie) alimentów w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (sierpień 2017),

*potwierdzenie otrzymywania dodatku mieszkaniowego,

*pisemne oświadczenie każdej z osób dorosłych, nie uczących się o uzyskanych dochodach netto w miesiącu poprzedzających złożenie wniosku.

Źródła dochodu (wymagane zaświadczenia o wysokości dochodu netto dla każdej dorosłej osoby nieuczącej się, pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym z uczniem ubiegającym się o stypendium):

1. wynagrodzenie za pracę
2. zasiłek rodzinny i dodatki stałe
3. świadczenia pielęgnacyjne
4. zasiłek pielęgnacyjny
5. stałe zasiłki z pomocy społecznej
6. emerytury, renty rodzinne i inwalidzkie
7. alimenty
8. zasiłki dla bezrobotnych
9. dochody z prowadzenia działalności gospodarczej
10.dodatki mieszkaniowe
11. umowy zlecenia, umowy o dzieło
12. dochody z gospodarstwa rolnego
13. inne dochody (program 500+ nie wlicza się do dochodów)

3. Zaświadczenia z Urzędu Pracy z miesiąca sierpnia 2017 dla każdej osoby dorosłej, nieuczącej się:
- zaświadczenie o statusie osoby bezrobotnej z prawem lub bez prawa do zasiłku,
- zaświadczenie o niezarejestrowaniu w Urzędzie Pracy.

Wypełnione wnioski należy złożyć u pedagoga szkolnego do dnia 15 września 2017r.

Faktury powinny być wystawione na wnioskodawcę od 1 września 2017, a na podręczniki i rzeczy ściśle związane z rozpoczęciem roku szkolnego mogą być z dwóch ostatnich tygodni sierpnia 2017.

Uczniowie znajdujący się trudnej sytuacji materialnej i mieszkający poza Warszawą mogą ubiegać się o stypendium szkolne w urzędzie gminy we własnej miejscowości.

Zasiłek szkolny

Uczniowie, u których w rodzinach doszło do zdarzenia losowego i mieszkają na terenie Warszawy, mogą w szkole ubiegać się o zasiłek szkolny.
Mieszkający poza Warszawą mogą ubiegać się o zasiłek szkolny w urzędzie gminy we własnej miejscowości.
Od zdarzenia losowego nie może upłynąć więcej niż 2 miesiące.
- jednorazowa kwota maksymalna (w wysokości do 620 zł.)

Wyprawka 2017

Po wnioski o dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych zgłaszają się do pedagoga szkolnego uczniowie z określoną niepełnosprawnością posiadającymi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (ze wszystkich klas).
Do dnia 11 września 2017r. należy składać wypełnione wnioski do pedagoga szkolnego.
Szczegółowe informacje u pedagoga szkolnego i na stronie Biura Edukacji zakładka „Dla ucznia i rodzica”- Pomoc socjalna dla uczniów.
Szczegółowe informacje określa ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (rozdział 8a - pomoc materialna dla uczniów)
Formularze wniosków dotyczące stypendiów dostępne są także w urzędach gmin.

Dożywianie

·        Obiady w bufecie szkolnym refundowane przez OPS.

• Stypendium      „Posiłek dla ucznia”

Uczniowi pobierającemu naukę w szkole, która nie prowadzi własnej stołówki szkolnej, o której mowa w art. 67a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), może zostać przyznane stypendium „Posiłek dla ucznia”, jeśli: pochodzi z rodziny znajdującej się w szczególnej sytuacji materialnej bądź w uzasadnionych przypadkach losowych, w sytuacji gdy nie jest możliwe uzyskanie dofinansowania posiłków spożywanych podczas jego pobytu w szkole ze środków pomocy społecznej.

Stypendium przyznaje się na wniosek kierowany do dyrektora szkoły, którego wzór stanowi załącznik do uchwały Nr XXXVIII/970/2012 Rady m.st. Warszawy z dnia 20 czerwca 2012 r. w sprawie określenia zasad udzielania stypendiów „Posiłek dla ucznia”

Pliki do pobrania:

- wzór wniosku w sprawie przyznania stypendium „Posiłek dla ucznia”

- uchwała Nr XXXVIII/970/2012 Rady m.st. Warszawy z dnia 20 czerwca 2012 r.